Buka je svaki neželjeni zvuk koji nam smeta. Taj zvuk može biti vrlo glasan, bolan, ali i nečujan.
Danas buke ima sve više. Obično se kod buke usmjeravamo na zvukove koji su jako glasni zbog kojih postajemo razdražljivi, bijesni, ljuti, nemoćni, ubrzava se rad srca, raste krvni tlak, ubrzava disanje, pojačava znojenje, ili nastaju nagle kontrakcije mišića, a nakon duže izloženosti depresija, oštećenje sluha, smanjena radna sposobnost, umor, loše sporazumijevanje, problem koncentracije, poremećaj u radu probavnih organa naročito crijeva i funkcije žlijezda s unutarnjim izlučivanjem (koje proizvode hormone; hipofiza, nadbubrežna žlijezda…). Za regeneraciju tijela od buke najbolji su odmor i san.
Slušnost se mjeri audiometrom. Prag čujnosti definira se prema jačini zvuka u dB (decibelima), a razina glasnoće u fonovima. Prirodan zvuk, odnosno umjeren govor je 40 fona. One osobe koje čuju izvrsno čuju zvukove ispod 20 fona, one koje ne čuju dobro, nagluhe su ili gluhe, čuju zvukove iznad 80 fona. S obzirom da je jakost glasnoće ekvivalentna jakosti zvuka možemo reći da je dB jednak fonu.
Buka preko 60 dB djeluje na podražavanje središnjeg živčanog sustava koji ne ovisi o volji čovjeka, a koji upravlja važnim životnim funkcijama.