Kompromis u ljubavnoj vezi ili braku vrlo je bitan. U ovim slučajevima kod kompromisa treba analizirati obje strane u odnosu na izražavanje karaktera, ljubav, povezanost, ili izražavanje moći. Sve više ima brakova koji se sklapaju na brzinu. To znači da se osobe međusobno ne poznaju po pitanju njihovih potreba, navika, zdravlja, želje za prihvaćanjem promjena, odricanja od jednog dijela života kakav su prije živjeli, prilagođavanje na novonastale uvjete i sl. Problem je kada dođu djeca da se sve više parova ne želi odreći svojeg života zbog bebe te i dalje želi na isti način i istim intenzitetom provoditi svoje vrijeme ne razmišljajući o tome da kada se beba rodi da se sve mora potpuno prilagoditi njoj. Prilagodba bebi samo je kod veza u kojima postoji ljubav. U vezama i odnosima gdje nema ljubavi nema niti promjena, prilagođavanja niti kompromisa.
Kompromis bez ljubavi samo je mjerilo odmjeravanja moći.
Kompromis u obiteljima jako je bitan pogotovo kad ima djece. Djeca komunikacijom kroz kompromis jednog i drugog roditelja uče na koji način treba komunicirati kako bi bile zadovoljne sve strane i kako bi se postiglo najpozitivnije rješenje. Ukoliko djeca u roditeljskom domu upoznaju samo zakon sile i agresije kod rješavanja problema, neće biti u mogućnosti nositi se sa stresom, mnogim životnim problemima kao niti s agresivnim ljudima. Uvijek će u svojem obrascu ponašanja kad odrastu sve što će htjeti postići nastojati postići zakonom sile. Takvi roditelji daju loš primjer svojoj djeci te takva djeca kasnije imaju puno problema prilagoditi se mnogim izazovnim situacijama koje donosi život.
S obzirom na okolnosti koje se događaju u svijetu, svi se moramo izuzetno brzo prilagođavati novonastalim situacijama. Epidemije, potresi, zagađenja zraka i okoline, tehnologija sa svojim velikim zračenjima, nekvalitetna hrana, sve to utječe na stalne promjene i prisiljava ljude da se mijenjaju i prihvaćaju situacije koje im uglavnom ne odgovaraju. Danas, kada sve veći broj ljudi radi od doma, neizmjerno je bitan pozitivan odnos i razumijevanje u obitelji. Neizmjerno je bitno davati određen prostor pojedincima (onima koji se moraju koncentrirati na svoj posao), ali isto tako sve uskladiti s potrebama djece i drugih ukućana. Potreba za brzim prilagođavanjem na novonastale situacije nikad nije bila zahtjevnija. Zato je neizmjerno bitno da u obitelji vlada harmonija, razumijevanje, kompromis i ljubav.
Kompromis na poslu među kolegama bitan je kako bi se razvilo što prihvatljivije i mirnije okruženje. To nije jednostavno postići zbog različitih karaktera, različitog odgoja, različitih sredina u kojima su odrasli, i različitog financijskog statusa koji imaju pojedinci. Kod kompromisa na poslu najbitnije je suzdržavanje od agresije, ljubomornih ispada, tračeva i klonjenje od osoba kojima je jedino bitno da se što prije popnu na vrh ljestvice. Takve osobe u sebi nemaju ljubavi, oni ne znaju za razumijevanje i kompromis. Takve osobe nitko ne voli, ali zbog potrebe uspješnog obavljanja posla svi ostali nastoje naučiti biti u njihovoj blizini bez bilo kakvih prisnih kontakata s njima. Te osobe su nesretne i imaju osjećaj manje vrijednosti, zato žele na negativan način pridobiti pažnju iz okoline. Kompromis među kolegama bitan je kako bi se posao napravio na najbolji način sa što manje stresa i s maksimalnim učinkom.
Kompromis između poslovnih partnera uglavnom je sukob sila i interesa. Pitanje je tko u tom sukobu može izvući najveću korist uz najmanje troškove. Ukoliko partneri nađu zajednički interes i shvate da mogu naći kompromis što se tiče svih elemenata posla da sve strane izvuku određenu, njima prihvatljivu korist, taj poslovni odnos može biti dugotrajan. U poslovnom odnosu najbitnije je da svatko izvršava svoje obaveze na vrijeme.
Kompromis kod osoba koje žive ljubav uvijek je radi ostvarivanja većeg dobra, radi duhovnog rasta i razumijevanja života. Kompromis kod osoba koje ne poznaju ljubav uvijek je radi ostvarivanja njihovih niskih poriva iskazivanja moći.